"Állati" jó programok Zalában

Nemcsak a gyógyvizek és a jó borok kedvelői, hanem az állatbarátok is megtalálják számításukat Zalában.

"Az állomány szelídsége közvetlen kapcsolatot tesz lehetővé a látogatókkal" - egyre csak a kápolnapusztai bivalyrezervátum honlapján olvasott mondat jár a fejünkben, amikor a Kis-Balaton szomszédságában lévő telepen megindul felénk húsz-harminc hatalmas jószág. A legelöl lépdelő bika ránk szegezi sötét szemét, s megrándulnak a hátán, oldalán kidagadó izomkötegek. Ebben a pillanatban egészen biztosak vagyunk abban, hogy miként ígérték "közvetlen kapcsolatba" kerülünk a bivalyokkal - s patáik alatt leheljük ki lelkünket. Az állatok azonban alig egy méterre tőlünk megállnak, majd békésen a szénabálához fordulnak.

Noha egyes pillanatokban extrém kalandtúrának tűnik a kirándulás a kápolnapusztai bivalyrezervátumban, nincs mitől tartani. A bivalyok - ha nem ingerlik azokat - valóban szelídek, ráadásul a hatalmas telepen végigvezető sétaúttól villanypásztorral tartják távol az állatokat. Nemcsak a biztonságra, a látványra és a tartalomra is ügyeltek a rezervátum kialakítása során. A sétaút több pontján is látcsöveket, információs táblákat helyeztek el, a bivalydagonyázó fölé emelt teraszról pedig egészen különleges kép tárulhat a látogatók elé. Felülről lehet nézni, fényképezni a melegebb napokon "megmártózó" bivalyokat. A Balaton Felvidéki Nemzeti Park felügyelete alá tartozó - ma már őshonosnak számító bivaly génállományának megőrzésében fontos szerepet játszó - rezervátumban kiállítással is várják a látogatókat. Archív felvételek és tárgyi emlékek révén ismerhető meg a bivaly háziasításának hazai története. A kápolnapusztai rezervátumot különösen érdemes lesz felkeresni május 12-én, amikor is bivalyfesztivált rendeznek. Az egész napos program során meg lehet majd kóstolni a bivalypörköltet, és akinek kedve tartja, bivalyfogaton kocsikázhat.

Az, akinek a Kápolnapusztán látható százötven jószág után sincs még elege a bivalyokból, felkeresheti a - szlovén határ közelében, Lenti mellett lévő - szécsiszigeti rezervátumot is. Szécsiszigeten ugyan viszonylag kevés - alig egy tucat - bivalyt lehet látni, ám ennek a rezervátumnak nemcsak az állatok adják a vonzerejét. A tíz-hektáros telep fenntartója ugyanis a lehető legtermészetesebb körülmények között tartja az állatokat, így a turisták a Kerka-folyó holtágának szinte érintetlen, vadregényes vidékén barangolva leshetik meg a bivalyokat.

A sok bivaly után felüdülést jelent Kerecseny különös történetű állatparkja. A Zalaegerszeg-Keszthely-Nagykanizsa "háromszög" közepén fekvő, dombok közé szorult apró település öt évvel ezelőtt, kényszerből hozta létre mini állatkertjét. A falu egyik lakója ugyanis a fővárosba költözött, s az önkormányzatra hagyta emuit. A település képviselőinek nem volt szívük elpusztítani az emukat, ezért úgy döntöttek, elkerítenek a faluban egy kisebb területet az állatoknak. Alig telt el néhány hét és - a képviselők legnagyobb meglepetésére - híre kelt az "önkormányzati emuknak", egyre több turistát csábítottak a faluba az állatok. Azóta eltelt öt év, az önkormányzat pedig az állatpark sikerén felbuzdulva az emuk mellé beszerzett rackajuhokat, mangalicákat, marhákat is, legutóbb pedig két pónira tett szert a falu.

A kápolnapusztai bivalyrezervátumot az év minden napján délelőtt kilenc órától sötétedésig kereshetik fel a látogatók. A belépődíj felnőtteknek 500, diákoknak és nyugdíjasoknak 400 forintba kerül. További információhoz lehet jutni a 06-30-287-02-49-es telefonszámon, vagy a www. bfnpi.hu honlapon. A kerecsenyi állatfarm ingyenesen látogatható, információval a település polgármestere szolgál, akinek telefonszáma: 06-30-857-78-06. A szécsiszigeti rezervátumot felkeresőknek sem kell belépőjegyet váltaniuk, az érdeklődők mindent megtudhatnak a telepről a www. szecsisziget.hu honlapon.

Top cikkek